10-11-2022 13:52

E.Σ.ΠΕ.Δ.Α: Στο +4 ξέφυγε η αήττητη Ένωση Ιλίου, εντυπωσιακό διπλό του Μοσχάτου στη Γλυφάδα

‘Ένα ακόμη σημαντικό τρίποντο για την πρωτοπόρο Ένωση Ιλίου, η οποία για την τέταρτη αγωνιστική της Β΄εθνικής γυναικών επικράτησε του Εθνικού Πειραιώς με 3-1 και σε συνδυασμό με την ήττα της δεύτερης Γλυφάδας, ξέφυγε στο +4.

Οι παίκτριες της Βάσω Νικούλη προηγήθηκαν με 25-16,οι φιλοξενούμενες που πάλεψαν για δύο σετ, ισοφάρισαν εύκολα σε 1-1 με 14-25. Στο καθοριστικό τρίτο είχαμε μεγάλη κόντρα, με τις γηπεδούχες να επικρατούν στις λεπτομέρειες με 25-23. Στο τέταρτο η Ένωση κυριάρχησε απόλυτα, ο Εθνικός δεν άντεξε, και οι πρωτοπόρες επικράτησαν με 25-9 και 3-1.

Την νίκη της αγωνιστικής έκανε το Μοσχάτο. Η ομάδα της Άρτεμις Χαλβατζή πέτυχε εντυπωσιακό διπλό με 1-3 στη Γλυφάδα επι του τρίτου στη βαθμολογία ΑΣΠ, και από την δέκατη θέση βρέθηκε στην ένατη με έξι βαθμούς όπου ισοβαθμεί με την όγδοη Ίριδα. Οι νικήτριες έπιασαν πολύ καλή απόδοση, πίεσαν στο σερβίς , είχαν καλό μπλοκ και εξαιρετική επίθεση. Το Μοσχάτο προηγήθηκε με 14-25, στο δεύτερο σετ είχαμε μεγάλο θρίλερ που πήραν οι γηπεδούχες με το οριακό 29-27 και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Η συνέχεια ανήκε στο Μοσχάτο που επικράτησε στο τρίτο με 21-25, και πήρε ακόμα πιο άνετα το τέταρτο με 15-25 και 1-3. Από την άλλη πλευρά η Γλυφάδα έπεσε στην τρίτη θέση με 8 βαθμούς.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΣ Ηλιούπολης καθώς επικράτησε άνετα με 3-1 του ουραγού Αίολου Ταύρου και ανέβηκε στην δεύτερη θέση. Η ομάδα του Ταύρου αιφνιδίασε με 21-25 τις γηπεδούχες, οι οποίες στη συνέχεια ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, και πήραν με περίπατο τα τρία επόμενα σετ με 25-14, 25-16 και 25-6.

Φτερούγισμα… νίκης για το Περιστέρι, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει 0-2 από την Ίριδα, κατάφερε να κάνει μεγάλη ανατροπή ψυχής και να επικρατήσει με 3-2. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί αγωνιστική που η ομάδα της Δυτικής Αθήνας, «γύρισε» παιχνίδι στην έδρα της, καθώς είχε επιβληθεί με 3-2 του Π. Φαλήρου από 1-2. Όσον αφορά το χθεσινό ματς, η φιλοξενούμενη ομάδα της Ν. Σμύρνης είχε προβάδισμα με 21-25, 23-25 ενώ στην εξέλιξη του αγώνα, ο ΑΣ πήρε τα επόμενα τρία με 27-25, 25-20 και 15-6. Το Περιστέρι πλέον ισοβαθμεί στην πέμπτη θέση με το Π. Φάληρο ενώ η μαχητική Ίριδα με τον βαθμό που πήρε, βρίσκεται στην ογδοη.

Μεγάλη νίκη για το Π. Φάληρο που λύγισε με 3-0 τον νεοφώτιστο και πολύ ενισχυμένο Κρόνο Αγ. Αναργύρων. Στα δυο πρώτα σετ είχαμε μεγάλη μονομαχία με τις γηπεδούχες να επικρατούν δύσκολα με 25-21 και 25-23, και στο τρίτο εύκολα με 25-14. Οι νικήτριες βρίσκονται στην πέμπτη θέση λογω ισοβαθμίας με την φιλοξενούμενη ομάδα που παρέμεινε στην τετράδα.

Νίκη-οξυγόνο για τον Θρίαμβο Χαϊδαρίου , ο οποίος με 3-0 πήρε το γειτονικό ντέρμπι με τον Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος , αποτέλεσμα που κράτησε την ομάδα του Αιγάλεω στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και έφερε το σύλλογο του Χαϊδαρίου στην έβδομη θέση.

Τα αποτελέσματα (4η αγωνιστική):

Ένωση Ιλίου-Εθνικός Πειραιώς 3-1 (25 - 16 (1), 14 - 25 (2), 25 - 23 (3), 25 - 9 (4)

ΑΣΠ Γλυφάδα- ΑΟΠ Μοσχάτου 1-3 (14 - 25 (1), 29 - 27 (2), 21 - 25 (3), 15 - 25 (4)

ΑΣ Ηλιούπολης- Αίολος Ταύρου 3-1 (21 - 25 (1), 25 - 14 (2), 25 - 16 (3), 25 - 6 (4)

Περιστέρι- Ίριδα 3-2 (21 - 25 (1), 23 - 25 (2), 27 - 25 (3), 25 - 20 (4), 15 - 6 (5)

Π. Φάληρο- Κρόνος Αγ. Αναργύρων 3-0 (25 - 21 (1), 25 - 23 (2), 25 - 14 (3)

Θρίαμβος- Μ.Ε.Λ.Α.Σ. Αγ. Ελευθέριος 3-0 (25 - 12 (1), 25 - 19 (2), 25 - 13 (3)